Rozstawienie kąpieliska, zagrabienie linii brzegowej, klarowanie sprzętu
Wiadomość od ratowników
Kąpiel dozwolona
Regulamin kąpieliska
Regulamin kąpieliska
Uznaje się, że każda osoba, która weszła na teren kąpieliska, zapoznała się z postanowieniami niniejszego regulaminu i zobowiązała się do bezwzględnego jego przestrzegania.
Organizatorem kąpieliska jest Urząd Miejski Trzcianki.
Kąpielisko czynne jest codziennie od 1 lipca do 31 sierpnia, w godz. 10:00 - 18:00.
Kąpielisko obejmuje wydzieloną część powierzchni wody i przyległej plaży.
Ratownikami są osoby noszące ubiór w kolorze czerwonym lub żółtym z napisem „RATOWNIK”.
Ustala się następujące strefy wykorzystywane do kąpieli: a) brodzik oznaczony bojami koloru białego, b) strefa dla nieumiejących pływać oznaczona bojami koloru czerwonego, c) strefa dla umiejących pływać oznaczona bojami koloru żółtego.
Ustala się następujące oznaczenia kolorów flag: a) flaga biała – kąpiel dozwolona, b) flaga czerwona – zakaz kąpieli, c) brak flag – oznacza brak dyżuru ratowniczego.
Ustala się następujące dźwiękowe sygnały alarmowe: a) sygnał ostrzegawczy – seria krótkich gwizdków, b) sygnał natychmiastowego wyjścia z wody – seria trzech długich gwizdków, c) sygnalizacja ostrzegawczo-informacyjna – tuba głosowa.
Wszystkie osoby znajdujące się na terenie kąpieliska zobowiązane są do stosowania się do poleceń ratowników i pozostałych służb ratowniczych.
Leżakowanie dozwolone jest na plaży.
Dzieci w wieku do lat 13 mogą przebywać na terenie kąpieliska i korzystać z kąpieli wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.
Zabrania się wstępu osobom, których stan wskazuje na spożycie alkoholu lub innych środków odurzających oraz sprzedaży, podawania, wnoszenia i spożywania ich na terenie kąpieliska.
Osoby kąpiące się obowiązane są do noszenia stroju kąpielowego.
Osobom przebywającym na terenie kąpieliska nie wolno: a) przekraczać strefy bezpieczeństwa: – oznaczonej bojami czerwonymi – dla nieumiejących pływać, – oznaczonej bojami żółtymi – dla umiejących pływać, b) używać dmuchanego i piankowego sprzętu pływającego w obrębie strefy dla umiejących pływać, c) wchodzić do wody wbrew zakazowi ratownika oraz w czasie, w którym wywieszona jest czerwona flaga, d) zakłócać wypoczynku i kąpieli innych osób, a szczególności: – popychać i wrzucać innych do wody, – leżakować, biegać, jeździć rowerem, hulajnogą, na rolkach po pomostach, e) wprowadzać zwierząt gospodarskich i domowych na teren kąpieliska, f) łowić ryb, g) pływać łódkami, kajakami oraz jednostkami pływającymi napędzanymi silnikiem, h) zaśmiecać i brudzić teren kąpieliska, i) niszczyć oraz uszkadzać urządzenia i sprzęt kąpieliska, j) skakać do wody, k) zakłócać porządku i wszczynać fałszywego alarmu, l) zanieczyszczać wody, m) osoby kąpiące się nie mogą używać do mycia ciała mydła, szamponów i innych środków higieny osobistej.
W razie zaistnienia jakiegokolwiek niebezpieczeństwa ratownik może nakazać kąpiącym się natychmiastowe wyjście z wody.
Korzystanie z kąpieli może odbywać się indywidualnie i grupowo.
Grupy zorganizowane zobowiązane są zgłosić swoją obecność na terenie kąpieliska ratownikowi pełniącemu służbę.
Zaleca się, aby grupa pływająca liczyła nie więcej niż 15 uczestników na jedną osobę prowadzącą zajęcia.
Opiekunowie i prowadzący zajęcia zobowiązani są do stałego przebywania ze swoimi podopiecznymi i zapewnienia porządku oraz bezpieczeństwa grupie podczas pobytu na terenie kąpieliska.
Przed rozpoczęciem zajęć grupowych i po ich zakończeniu każdy prowadzący ma obowiązek przeprowadzenia zbiórki oraz zgłoszenia przybycia i wyjścia grupy ratownikowi.
Zaleca się, aby grupy zorganizowane korzystające z kąpieliska przebywały w obecności własnego ratownika.
Uczestnicy grup muszą być oznaczeni w sposób jednolity (np. czepki lub chusty).
Prowadzący zajęcia mogą używać gwizdków w sposób ograniczony i niezakłócający pracy ratowników.
Osoby niepełnosprawne wymagające bezpośredniej opieki zobowiązane są do przebywania na kąpielisku wyłącznie z opiekunem.
Za bezpieczeństwo osób kąpiących się odpowiedzialni są: a) ratownicy wodni, b) opiekunowie grup zorganizowanych.
Zarządzający kąpieliskiem nie odpowiada za: a) przedmioty wartościowe pozostawione na terenie plaży i pomostów, b) zniszczenie mienia korzystających wynikłe z przyczyn niezależnych od zarządzającego, c) wypadki i zdarzenia wynikłe z nieprzestrzegania przepisów niniejszego regulaminu.
Osoby niszczące wyposażenie kąpieliska ponoszą pełną odpowiedzialność materialną za wyrządzone szkody.
Osoby naruszające porządek publiczny lub przepisy regulaminu będą wzywane do opuszczenia terenu kąpieliska, a w razie potrzeby – ratownik może wezwać Policję lub Straż Miejską.
Zarządzający zastrzega sobie prawo czasowego wyłączenia kąpieliska z użytkowania.
Nadzór nad przestrzeganiem niniejszego regulaminu pełnią ratownicy oraz obsługa obiektu.
Skargi i wnioski należy zgłaszać do właściciela obiektu: Gmina Trzcianka ul. Sikorskiego 7, 64-980 Trzcianka Tel. 67 352 73 11 e-mail: ratusz@trzcianka.pl